• In English
 • Роз’яснення умов ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання
  , опубліковано 19 Грудня 2022 року о 18:58

  Східне міжрегіональне головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні інформує про те, що згідно вимог ч. 1 ст. 52 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон 771/97), забороняється ввезення на територію України громадянами України, іноземцями та особами без громадянства для власного споживання харчових продуктів тваринного походження без упаковки виробника.

  Відповідно п. 95 ч. 1 ст. 1 Закону 771/97 до харчових продуктів тваринного походження відносяться молоко, м’ясо, риба, молюски і ракоподібні, у тому числі свіжі, охолоджені або заморожені, яйця, мед, їх похідні та інші продукти, виготовлені з частин тварин, окремих їх органів та/або тканин, призначені для споживання людиною.

  Крім того, згідно ч. 1 ст. 82 ЗУ «Про ветеринарну медицину» (далі – Закон 2498) забороняється ввезення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які проживають/перебувають на території України, неїстівних продуктів тваринного походження для власного використання.

  Відповідно до ст. 1 Закону 2498 до неїстівних продуктів тваринного походження відносяться побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, а також ті, які не використовуються для споживання людиною, але використовуються для фармацевтичних, хірургічних, сільськогосподарських та промислових цілей.

  Також зазначаємо, що обмеження ввезення громадянами товарів на митну територію України, передбачені статтею 378 Митного Кодексу України, відповідно до якої:

  1. Пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕДта ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.
  2. Обмеження, встановлене частиною першою цієї статті, не поширюється на:
  • алкогольні та тютюнові вироби, що ввозяться громадянами в кількостях та у способи, зазначені у частині другій статті 376Митного Кодексу;
  • харчові продукти вагою до 10 кг в упаковці виробника, що надходять на адресу громадян у міжнародних поштових або експрес-відправленнях;
  • харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України;
  • домашніх тварин.
  1. Не підлягають переміщенню на митну територію України в несупроводжуваному багажі продукти харчування без упаковки виробника.

  Враховуючи викладене додатково зазначаємо, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №434 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання» передбачено що:

  1. громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах:
  • в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, – у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу;
  • без упаковки – у кількості, що не перевищує 2 кілограмів кожного найменування на одну особу;
  • без упаковки – неподільного продукту, готового до безпосереднього вживання, у кількості не більше ніж по одному найменуванню на одну особу;
  1. під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).

  Контроль за переміщенням продуктів харчування для власного споживання через державний кордон України здійснюється представниками контролюючих органів в пунктах пропуску, під час перетину громадянами державного кордону. До цих контролюючих органів  відносяться представники митних органів  та представники Міжрегіональних головних управлінь на державному кордоні.

  Окремо необхідно враховувати те, що представниками Міжрегіонального головного управління на державному кордоні в пунктах пропуску через державний кордон, проводиться контроль ручної поклажі громадян з урахуванням вищезазначених норм, при цьому обов’язково можуть проводитись заходи контролю епізоотичного стану території походження/відправлення харчових продуктів, з метою недопущення поширення на територію України збудників інфекційних захворювань, фактором передачі яких можуть бути окремі харчові продути тваринного походження. Інформація про обмеження ввезення на територію України внаслідок спалаху особливо небезпечних хвороб тварин, занесених до списку МЕБ розміщення на офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за посиланням https://dpss.gov.ua/bezpechnist-harchovih-produktiv-ta-veterinarna-medicina/diyuchi-zaboroni .